דברי פתיחה

עמיתים יקרים,

הרפואה המודרנית מתקדמת ללא הרף, ואחד מתחומי העניין האינטנסיביים והמרתקים ביותר הינו הטיפול הרפואי המותאם אישית, המבוסס על השונות הגנטית של כל אדם, כל אחד מאיתנו נושא עימו מטען גנטי שונה.
שונות זו גורמת לנו להגיב באופן אישי אחר לתזונה ולתחלואה דומה, כמו גם להיות בעלי סיכון משתנה לתגובת הגוף שלנו לטיפולים הרפואיים השונים, ובעצם להשפיע השפעה מכרעת על כל מרכיבי הבריאות שלנו.

"רפואה מותאמת אישית" בהגדרתה הינה תחום שעוסק במציאת סמנים ביולוגיים ספציפיים, לרוב גנטיים, כדי לקבוע אילו טיפולים רפואיים ופרוצדורות יהיו הטובים ביותר עבור כל מטופל. סוג כזה של רפואה מאפשר לסגל הרפואי, בשיתוף פעולה עם החולה, לפתח תוכנית התערבות למניעה וטיפול, כך שלמעשה היא ניתנת ליישום לפני או אחרי אבחון המחלה, במטרה להגביר את יעילות הטיפול, ולצמצם משמעותית את תופעות הלוואי.

עידן זה מעמיד בפנינו אתגרים חדשים בתחומי טכנולוגיות המידע הרפואיות הנדרשות לתמוך בו ולקדמו הן בתחום המחקרי והן בתחום היישומי.
יחידות טכנולוגיות המידע בארגוני בריאות המצוידות עתה בטכנולוגיות חדשות:
בתחומי מחשוב-על, (Big Medical Data , IOMT (Internet of Medical Things, שרותי הענן, אנליטיקה, ואלפי אפליקציות מעולמות המחקר הרפואה וקידום הבריאות, יוצרות מומנטום רפואי החורג אל מעבר לגבולות הטכנולוגיים ומאפשרות את יישומה של הרפואה המותאמת האישית.

עקב ההתפתחויות ואתגרים מרתקים אלו, בחרנו למקד השנה את הכנס בנושא:  "טכנולוגיות מידע לרפואה מותאמת אישית".

אנו מזמינים אתכם להשתתף בכנס ובהרצאות, להתעדכן, ולקחת חלק פעיל בעיצוב עתיד מערכות המידע ברפואה.

בברכת כנס פורה,

אילן לוי,  יו"ר ועדת התוכנית